Cengiz NAZLIM
İlçe Özel İdare Müdürü
ŞEFAATLİDaha Büyük Haritayı Görüntüle

        İl topraklarının güneybatısında yer alan ilçenin kuzeydoğusunda merkez ilçe, güneydoğusunda Boğazlıyan, güney ve güneybatısında Nevşehir, batısında; Kırşehir ve kuzeybatısında ise, Yerköy bulunmaktadır.
        İlçenin arazisi genellikle dalgalı düzlüklerden oluşmuştur. Delice Irmağın iki yanında düzlükler ile bunları kuzey ve güneyden kuşatan dağlar, yer şekillerinin genel hatlarını çizmektedir. İlçe sınırları içerisinde kayda değer bir engebe bulunmamaktadır. Düzlükler ise, Kanak Suyu ve kolları tarafından derin vadilerle parçalanmıştır. bu vadilerden, Karanlıkdere, Delice Irmağın oluşturduğu, içerisinde bağ - bahçe ve güzel doğa görüntülerinin yer aldığı 30 km uzunluğunda bir    çukurdur.
        İlçenin, başlıca akarsuları, Delice Irmak ile onun kollarından olan Kanak Çayı’dır. Çevredeki küçük dere ve özleri toplayan Kanak Çayı, Şefaatli ilçe merkezinde Karacaali Özü ile bileşerek, Delice Irmağı oluşturmaktadır. Bu akarsuların hepsini yazı mevsiminde suları çekilmekte, çoğu küçük derelerde de kurumaktadır. Buharda ise, kar erimeleri ve yağışlarla su seviyeleri yükselmektedir.
        İlçenin ilklimi, il genelinde olduğu karasal iklim olmakla beraber, kışları il merkezine göre daha yumuşaktır. Bu özellik, Karanlıkdere vadisinde daha da belirginleşmektedir. Yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve sert geçtiği ilçede, yağış mevsimi ilk ve sonbahardır.Yarı kurak ikliminden dolayı, bozkırların geniş yer tuttuğu ilçede, vadi tabanları özellikle Karanlıkdere vadisi kavak, söğüt ve çeşitli meyve ağaçlarıyla güzel bir manzara oluşturmaktadır. Orman alanları ise, yok denecek kadar azdır.  İlçenin nüfusu 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre 30 013 kişi olup, 13.728'i ilçe merkezinde 16 285'i ise köylerde yaşamaktadır. İlçenin nüfus yoğunluğu ise, 36 kişidir.
        En önemli gelir kaynakları tarım ve hayvancılık olan ilçenin Höyükkışla, Kuzayca, Gülistan göletleriyle sulu tarım arazisi genişlemiştir. Bu alanlarda; fasulye, şekerpacarı, soğan ve patates; kuru tarım alanlarında ise, buğday, arpa, nohut ve mercimek gibi ürünler yetiştirilmektedir. Karanlıkdere’de ise, iklim daha ılıman olduğu için üzüm, elma ve ayva gibi meyveler de bol miktarda üretilmektedir.
        İlçede, mer’a ve ahır hayvancılığı yaygındır. Daha çok et ve süt verimi yüksek olan büyükbaş hayvanlar beslenmekte olup, küçükbaş hayvanlardan da koyun ve keçi besiciliği yapılmaktadır. Bu durum özellikle son yıllarda yem bitkileri (yonca, korunga, fig) üretiminin yaygınlaşmasına yol açmıştır.
        BAĞLI BELDELER: Kuzayca, Sarıkent, Paşaköy

 

 
 
 
Web Master Sadettin KILINÇASLAN
e-Posta : 
sadettin.kilincaslan@icisleri.gov.tr
YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ
Aşağı Nohutlu Mah. Sakarya Caddesi Güneş Sokak
0 354 212 10 48 - 212 10 37 / Fax : 0 354 212 12 57
Tüm Hakları Saklıdır © 2016