MERKEZ İLÇE KÖYLERİNDE İÇMESUYU KLORLAMASI ÇALIŞMASI YAPILDI


        Su, hayatın varlığı ve devamlılığı için vazgeçilmez bir kaynaktır.

        Ülkemizde içme ve kullanma suyu çok çeşitli kaynaklardan (kuyu, akarsu, baraj, göl vb.) temin edilmektedir. Bu nedenle şehir şebekesine ulaşana kadar çok çeşitli işlemlerden geçirilir. Bu işlemlerden bazıları suyun arıtılması ve klorlama işlemidir. Ülkemiz koşullarında dezenfeksiyon genellikle klorla gerçekleştirilmektedir.

        Klorlama işleminin amacı, suların içinde bulunabilecek insan sağlığına zararlı mikroorganizmaları yok etmektir. Klor, su içindeki mikroorganizmalara etkili olduğu kadar insan ve diğer canlılar için de yüksek dozlarda toksiktir. Düşük dozlarda klor mikroorganizmalara yeterince etkili olamamaktadır. Klorlamanın kontrolünün sağlıklı yapılabilmesi için klorlanmış suların içindeki serbest klor miktarının ölçülmesi gerekir.

        İlimize ait 577 adet köy içme suyu tesisinin kaynaktan itibaren depo dahil iyileştirme çalışmaları için gerekli çalışmalarımız devam etmektedir.

        Vatandaşlarımızın sıhhî ve sağlıklı su içirilebilmesi için otomatik klorlama cihazları takılarak mikroplardan arındırması ve en kısa zamanda bu hizmetler hayata geçirilmesi için ARGE çalışmalar başlatılmış, 263 terfili sistem, 264 cazibeli sistemden yaralanan toplam 527 köye klorlama cihazı alımı planlanmış olup Merkez ve 13 adet ilçemize sağlıksız içme suyu olan 31 adet köyümüze klorlama cihazı takılarak içme suların daha sağlıklı olarak kullanmaktadır.

        Özellikle önceki yıllarda yapılmış içme suyu tesislerinin ve depoların köylü tarafından korunmadığı çok sağlıksız ve bakımsız durumda olduğu idaremiz teknik elemanlarınca tespit edilmiştir.

        Bu nedenle İdaremize bağlı merkez ilçe ve köylerin depoların incelenmesi için merkezde oluşturulan ekipler tarafından depoların durumları incelenerek mevcut olan eksiklikler tespit edilip yeni depo ihtiyacı olan yerlere depo yapılması ve depoların ziftlenmesi, sıvanması, kapı ve pencerelerinin değiştirilmesi, çevresinin korunaklı hale getirilmesi için çalışmalarımıza hız verilmiştir.

        En kısa zamanda depolar istenilen hijyenik standartlara kavuşturulduğu takdirde klorlanmış sıhhi içme suyu vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.
 
 
 
 
 
Web Master Sadettin KILINÇASLAN
e-Posta : 
sadettin.kilincaslan@icisleri.gov.tr
YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ
Aşağı Nohutlu Mah. Sakarya Caddesi Güneş Sokak
0 354 212 10 48 - 212 10 37 / Fax : 0 354 212 12 57
Tüm Hakları Saklıdır © 2016