Alibey POLAT
İlçe Özel İdare Müdürü
KADIŞEHRİDaha Büyük Haritayı Görüntüle

        İlçe, il topraklarının kuzeydoğusunda yer almaktadır. Doğuda; Tokat - Artova, Sivas - Yıldızeli, güneyde; Akdağmadeni ve Saraykent, batıda; Çekerek, kuzeyde ise, Tokat - Zile ilçeleri ile çevrilidir. Çekerek ilçesine bağlı bir kasaba iken, 1990 yılında ilçe olmuştur.
        Arazinin kısmen dağlık olan ilçeyi, kuzeyde; Deveci Dağları, doğuda Yılman Tepesi ve batıda; Önde de Tepesi çevrelemektedir. Güneyde doğu arazi yapısı dalgalı bir görüntü almaktadır. İlçe merkezinden geçen Küçüköz’ün dışında önemli bir akarsuyu bulunmamaktadır.
        Karasal iklime sahip olmakla birlikte, yağış rejimi bakımından Karadenizardı ikliminin özelliğini taşımaktadır. Sıcak ve kurak olan yaz mevsimi yüksek yaylalarda serin geçmektedir. Kışları ise, soğuk ve yağışlıdır. Yıllık yağış miktarı 570 mm ilçede yağışın büyük bir bölümü ilkbahar, sonbahar ve yaz başlangıcında (Haziran) düşmektedir. Yaygın bitki örtüsü bozkırlardır. Çoğu yerde çıplak olan dağlar, ilçe merkezinin çevresinde meşe ormanlarıyla kaplıdır.
        Nüfus itibariyle 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre 23 317 kişi yaşamaktadır. Bu nüfusun; 5 200’si şehirde, kalan 18 117 lik kısım ise köylerde yaşamaktadır. Ekonomisinin temeli tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Başlıca tarım ürünleri; şekerpancarı, fasulye, nohut, ayçiçeği, patates, buğday, mercimek, soğan ve lahanadır. Bunların yanı sıra, elma, armut, kiraz, vişne, dut, şeftali, ceviz ve üzüm de yetiştirilmektedir. Yaylalarda büyükbaş hayvan, koyun, özellikle de kıl keçisi beslenmektedir.
        BAĞLI BELDESİ : Halıköy

 
 
 
Web Master Sadettin KILINÇASLAN
e-Posta : 
sadettin.kilincaslan@icisleri.gov.tr
YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ
Aşağı Nohutlu Mah. Sakarya Caddesi Güneş Sokak
0 354 212 10 48 - 212 10 37 / Fax : 0 354 212 12 57
Tüm Hakları Saklıdır © 2016