İdris ARSLAN
İlçe Özel İdare Müdürü V.
SARAYKENTDaha Büyük Haritayı Görüntüle

        İlçe, il topraklarının doğusunda yer almaktadır. doğuda ve güneyde Akdağmadeni, batıda Sorgun, kuzeyde ise, Kadışehri ile çevrili Alan ilçenin, Kadışehri ile sınırı Çekerek Suyu çizmektedir. Akdağmadeni2ne bağlı bir nahiye merkezi iken, 1990 yılında 3644 sayılı kanunla ilçe kurulmuştur. İdari olarak 3 belde ve 21 köy bağlı bulunmaktadır. İlçe, genellikle dağlık ve dalgalı bir arazi yapısına sahiptir. İlçe merkezinin kuzeyindeki Kaletepe ve Yılanboynu Tepesi en önemli engebelerdir. Granit gibi volkanikkaynakların yaygın olduğu ilçede fay hatlarının (kırık hattı) varlığından dolayı zengin termal kaynaklar bulunmaktadır. Şifa kaynağı olarak kullanılan bu kaynaklardan, son yıllarda seracılık alanında da yararlanılmaktadır. İlçede, çok sayıda mağara vardır. Bu nedenle 1975 yılına kadar ilçeye Karamağara denilmiştir.
        En önemli akarsuyu ilçe merkezinden geçen ve Çekerek Irmağının önemli kollarından olan Sarayözü dür. İlçede yazların sıcak ve kurak, kışların soğuk ve sert geçtiği tipik bir karasal iklim egemendir. İlk ve sonbahar mevsimlerinin yağışlı olduğu ilçede yaygın bitki örtüsü bozkırlardır. İlçe merkezinin kuzeyinde ise, meşe ormanları yer almaktadır. Son yıllarda ağaçlandırma çalışmaları hızlanmış, Ulugedik, Bağlar,         Yılanboynu ve Bayır mevkiilerinde çok sayıda çam ve akasya fidanı dikilmiştir.
        İlçenin nüfusu, 26 796 olup, 16 905’i köylerde, 9 891’i de, ilçe merkezinde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğu ise, 
        İlçenin en önemli kaynakları tarım ve hayvancılık olup, arazi genelde dağlık olduğundan tarım ikinci planda kalmaktadır. Koyun ve kıl keçisi gibi küçükbaş hayvanlar ile modern ahırlarda besicilik yapılmaktadır.Başlıca tarım ürünleri, nohut, buğday, arpa, mercimek ile seralarda; salatalık, domates, biber vb. sebzelerdir.
        Geçmişte sel (1970) ve deprem (1940) gibi büyük doğal felaketler geçiren ilçede, nüfusun büyük bir bölümü Avrupa Ülkeleri’ne işçi olarak gönderilmiştir. Bu nedenle, gelirin önemli bir kısmını da işçilerin gönderdiği dövizler oluşturmaktadır.
        BAĞLI BELDELER: Dedefakılı, Ozan, Çiçekli.

 
 
 
Web Master Sadettin KILINÇASLAN
e-Posta : 
sadettin.kilincaslan@icisleri.gov.tr
YOZGAT İL ÖZEL İDARESİ
Aşağı Nohutlu Mah. Sakarya Caddesi Güneş Sokak
0 354 212 10 48 - 212 10 37 / Fax : 0 354 212 12 57
Tüm Hakları Saklıdır © 2016